top of page

İş hayatında vizyon sahibi olmanın 5 yolu

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2023


Zorluklar içinde şirket vizyonuna sahip olmanın yolları
Girişimcinin vizyonu


Günlük sıkıntıların ortasındayken, bugünün problemleriyle uğraşırken gelecek hakkında nasıl düşünmeli, vizyon oluşturma için ne yapmalı ? Acil problemlerle boğuşurken vizyon sahibi olmak mümkün olabilir mi? Birçok girişimci iş hayatının bir noktasında bu ikilemle karşı karşıya kalır. Bugünden vazgeçmeden vizyon sahibi nasıl olunur sorusunun bir cevabı var. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları.


1. İlk neden


İlk nedeni hatırlayın. İşinizi neden kurdunuz? Hangi sorunu çözmeye çalışıyordunuz? Hangi değeri yaratmaya çalışıyordunuz? Nasıl bir etki yaratmaya çalışıyordunuz? Amacınız ve tutkunuz neydi? Bir an için mevcut anı dondurun ve zihninizde bir zaman yolculuğu yapın. Tüm zorluklara rağmen vizyon sahibi olmanın ilk adımına hoş geldiniz.


· Başlangıcı hatırlamak


Başlangıcı hatırlayarak amacınız ve tutkunuzla yeniden bağlantı kurun. Geçmişinizi hatırlamak, geleceğe dair bir vizyon oluşturmanızı kolaylaştıracak. Vizyonlu olmak sadece geçmişte neyi başarmak istediğinizin flu, belirsiz bir ifadesi değildir. İşletmenizin gelecekte başarılı olduğunda nasıl görüneceğine dair net bir tablodur. Müşterilerinizin yararlanacağı faydaların, çalışanlarınızın içinde bulunacağı işletme kültürünün ve işletmenizin dünyada yaratacağı farkın bir net bir izahıdır. Geçmişteki ilk sebebi hatırlayarak, geleceğin detaylı bir tasvirini zihninizde yapabilirsiniz. Şimdi ikinci maddeye geçmeden, okumaya ara verin ve bir süre düşünün. Sizin ilk sebebiniz neydi? Hatırladıktan sonra ikinci madde ile devam edelim.


2. Müşteriye odaklanmak

Müşterilerinize odaklanın yani işletmenizin var olma sebebine odaklanın. Müşterileriniz, gönül rızasıyla ceplerindeki parayı size veren kişilerdir. İşinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda size geri bildirimde bulunabilecek en doğru kişiler de onlardır. Onları anlayarak, işletmeniz için vizyon nasıl geliştirilir sorusunu cevaplayabiliriz.


· Rakiplerin müşterileri de velinimetinizdir


Sadece kendi müşterilerinizi dinlemek, değişen dünyada kendi kabuğunuzun içinde hapis olmak anlamına gelir. Bu yüzden rakiplerinizin müşterilerinin de sıkıntılı noktalarının neler olduğunu, hedeflerinin, isteklerinin neler olduğunu öğrenmek gerekir. Müşterileri rekabet ortamında bir bütün olarak anlayarak, onların ihtiyaç ve arzularıyla uyumlu ve rakipleriniz arasından sizi seçmelerine ilham veren bir vizyon yaratabilirsiniz. Üçüncü maddeye geçmeden, bir süreliğine düşünmenizi istiyorum. Müşterilerinizi ne kadar tanıyorsunuz? Onların kararlarını etkileyen güçleri ne kadar iyi biliyorsunuz? Bu bilginin yeterli olup olmadığı konusunda bir sonuca varın, sonrasında okumaya devam edin.


3. Deneyin ve öğrenin


Vizyon sahibi olmak, asla değişmeyen sabit bir plana sahip olmak anlamına gelmez. Eylemlerinizi ve kararlarınızı yönlendiren bir yöne sahip olmak anlamına gelir. Ancak bazen yeni bilgilere, yeni fırsatlara veya yeni zorluklara göre yönünüzü ayarlamanız gerekebilir. Bu nedenle, yol boyunca denemek ve öğrenmek önemlidir. Yeni fikirleri test etmekten, yeni olasılıkları keşfetmek, denemelerin sonuçlarını ölçmek, verileri analiz etmek ve geri bildirimlerden içgörü elde etmek yolunuzda ilerlemeniz konusunda büyük katkılar sağlayacaktır.


Basit gözüken bu kavram, oldukça etkilidir. Deneyerek ve denemelerden öğrenerek neyin işe yarayıp neyin yaramadığını, neyin değer kattığını, sizi vizyonunuza neyin yaklaştırdığını keşfedebilirsiniz. İşte tam burada en son ne zaman yeni bir şeyleri denediğinizi hatırlayın. Denemeden dersler çıkarttınız mı? Öğrendikleriniz sizi vizyonunuza yaklaştırdı mı? Bu kısa iç konuşmayı bitirdikten sonra 4cü madde ile devam edin.


4. Küçük zaferleri kutlayın.


Bir vizyona sahip olmak motive edici olabilir ama aynı zamanda göz korkutucu da olabilir. Bazen bulunduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki uçurumdan bunalmış hissedebilirsiniz. Yol boyunca karşınıza çıkan aksilikler, başarısızlıklar ve reddedilmeler nedeniyle cesaretinizin kırıldığını hissedebilirsiniz. Vizyonunuzdan tamamen vazgeçmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden küçük zaferleri kutlamak önemlidir. Küçük kazanımlar vizyonunuza doğru ilerlemenizi gösteren kilometre taşlarıdır. Bunlar doğru yolda olduğunuzu gösteren başarılardır. Kendinize olan güveninizi ve moralinizi yükselten başarılardır. Küçük kazanımları kutlayarak çabalarınızı takdir edebilir, ve motivasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Şimdi okumaya tekrar ara verin ve küçük başarılarınızı hatırlayın. Onları yeterince önemsememiş olabilirsiniz. Bu yüzden başarılarınıza geri dönün ve kendinizi tebrik edin. Sonrasında son madde ile devam edelim.


5. Destek arayın.


Bir vizyona sahip olmak size yalnız bırakabilir, özellikle de bir şirket olarak hayatta kalma mücadelesi verdiğinizde. Vizyonunuzu paylaşmayan veya potansiyelinize inanmayan başkaları tarafından izole edildiğinizi, yanlış anlaşıldığınızı ve hatta alay konusu olduğunuzu hissedebilirsiniz. Her şeyi kendi başınıza yapmak zorunda olduğunuzu veya karşılaştığınız zorluklarda kimsenin size yardımcı olamayacağını hissedebilirsiniz. Bu nedenle destek aramak önemlidir. Destek, yönetim danışmanlığı şirketlerinden, mentorlar, koçlar, akranlar, arkadaşlar, aile ve hatta internet toplulukları gibi farklı kaynaklardan gelebilir. Destek size tavsiye, rehberlik, geri bildirim, teşvik sağlayabilir. Destek arayarak yeni bakış açıları kazanabilir, yeni beceriler öğrenebilir, engelleri aşabilir ve vizyonunuza odaklanabilirsiniz. Tavsiyem, size kimin destek verebileceği konusunda bir liste çıkartmanız ve bu listedeki kişilere ulaşmanız olacaktır. Son bir hatırlatma, listenizin başında kurumsal yönetim danışmanlığı şirketlerinin olmasında fayda var.


Yukarıdaki 5 fikirden faydalanmış bir örneğimiz var. Alibaba'nın kurucusu Jack Ma. Kendisi Alibaba'yı kurmadan önce İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Çin'deki ve dünyadaki küçük işletmeleri ve tüketicileri birbirine bağlayan bir çevrimiçi pazar yaratma vizyonu vardı. Yatırımcılar tarafından reddedilmek, kişisel teknik altyapıya sahip olmamak ve köklü oyuncularla rekabet etmek gibi birçok zorlukla karşılaştı. İyimserdi, dayanıklıydı, vizyonerdi ve sonunda zorlukların üstesinden geldi.


Jack Ma'nın karşılaştığı bazı reddedilmeler ve başarısızlıklar şunlardır:


-Harvard tarafından 10 kez reddedildi.


- Üniversiteye giriş sınavında iki kez başarısız oldu.


- 5.000 başvuran arasında KFC'de iş bulamayan 24 kişiden biriydi.


- Alibaba fikrini sunduğunda 30 yatırımcı tarafından reddedildi.


Jack Ma'nın gerçekleştirdiği başarılardan ve yeniliklerden bazıları şunlardır:- 1 milyarı aşkın kullanıcısıyla dünyanın en büyük mobil ödeme platformu Alipay'i yarattı.


- 2019'da 38 milyar doları aşan satışla dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş etkinliği olan Bekarlar Günü'nü başlattı.


- Tokyo Üniversitesi ve Tokyo Koleji gibi birçok prestijli üniversitede misafir profesör oldu.


- 40 milyar doları aşan net servetiyle dünyanın en zengin ve en etkili insanlarından biri oldu.


Jack Ma bir keresinde şöyle demişti: " Bugün zor, yarın daha da zor olacak ama ertesi gün güneş açacak."


Bir şirket olarak hayatta kalma mücadelesi verirken iş vizyonuna sahip olmak kolay değil ama imkansız da değil. Morali yüksek tutmak, motivasyonu güçlendirmek için bu ipuçlarına kulak verin. Böylelikle vizyonunuzu canlı tutabilir ve onu tutku ve azimle takip edebilirsiniz.


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page